8 605 99998 | Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Kaip taupyti šilumą?

Energijos išteklių kainoms siekiant rekordines aukštumas, ekspertai ragina nelaukti šaltojo sezono, bet imtis priemonių, kurios padėtų sutaupyti šilumą namuose, įstaigose ar verslo įmonėse. Kiek teks mokėti už šilumos energiją artėjantį šildymo sezoną, priklauso ne vien nuo šilumos kainos ar lauko oro temperatūros, bet ir nuo efektyvaus šilumos suvartojimo pastatuose. Tad kaip sumažinti šilumos nuostolius? 

Pirmas žingsnis – išsiaiškinti problemas


Energijos taupymo potencialą pastatuose, nepriklausomai nuo jų paskirties, padeda nustatyti energetinis auditas.
„Atliekant energijos vartojimo auditą nustatomos mažiausiai efektyvios pastato šilumos sistemos grandys. Kartu pateikiamos praktinės rekomendacijos, kaip mažinti energijos sąnaudas ir sutaupyti“, – sako bendrovės „Litesko“ filialo „Marijampolės šiluma“ technikos direktorius Darius Blažauskas.


„Energijos vartojimo auditai privalomi tik stambioms įmonėms, tačiau ši priemonė aktuali ne tik didiesiems. Išsiaiškinti galimybes ir pasirinkti efektyviausią energijos taupymo kelią šiandien svarbu visiems pastatų valdytojams“, - teigia D. Blažauskas.


Kompleksinė pastatų renovacija


Didžiausias taupymo efektas pasiekiamas atlikus kompleksinę pastatų renovaciją. Pastebima, kad apšiltinus pastato išorę, rūsio perdangas, sutvarkius vėdinimo sistemas, modernizavus šilumos punktą ir karšto vandens sistemą galima daugiau kaip 50 proc. sumažinti šilumos vartojimą.


„Vis dėlto, kompleksinė renovacija nėra vienintelis būdas taupyti energiją. Atlikus vadinamąją mažąją renovaciją, tai yra, pakeitus senus šilumos punktus automatizuotais, įrengus individualią energijos apskaitą, subalansavus vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas šilumos poreikius galima sumažinti iki 30 proc. Tam šiuo metu kaip tik yra skiriama valstybės parama, dėl kurios į Aplinkos projektų valdymo agentūrą gali kreiptis pastatų administratoriai“, – sako Darius Blažauskas.


Pavyzdžiui, automatizavus šilumos punktus šilumos energija pastatams tiekiama automatiškai pagal lauko temperatūrą. Tai užtikrina, kad pastatai nebus peršildomi. O subalansavus šildymo ir karšto vandens sistemas, visus vartotojus pasieks vienodos temperatūros karštas vanduo ir pastate šiluma bus paskirstoma tolygiai.

Šiluma pagal individualius poreikius


Centrinę šildymo sistemą galima pritaikyti ir individualiems poreikiams. Tam reikia įrengti individualią šilumos reguliavimo sistemą: termostatinius ventilius, šilumos daliklius bei išmanųjį vienalaikį rodmenų nuskaitymą. Tai leidžia gyventojams ar verslo įmonėms šilumą atskirose patalpose naudoti pagal savo poreikius ir mokėti už tiek energijos, kiek suvartojama.

Paprasti būdai taupyti


Šilumos suvartojimas, anot D. Blažausko, kone labiausiai priklauso nuo pastato būklės, tačiau yra ir paprastų, nedaug kainuojančių priemonių, kurių imtis gali kiekvienas. Pavyzdžiui, nesandarių langų ir durų izoliavimas ar balkonų įstiklinimas. Ruošiantis žiemai, būtina sureguliuoti langus, užsandarinti plyšius tarp stiklo ir lango rėmų bei tarp lango rėmų ir sienos. Norint sumažinti šalto oro skverbimąsi į namus, svarbu izoliuoti lauko duris, o pastebėjus sienų įtrūkimus, juos užglaistyti.


Šaltuoju metų laiku visuomet reikėtų uždarinėti laiptinės duris, nepalikti pravirų langų ir juos taip pat užsandarinti. Taip šaltis iš laiptinės per sienas nesiverš į butus, o ir pačių laiptinių šildymui prireiks mažiau energijos.


Šildymo efektyvumą patalpose galima padidinti tinkamai išdėsčius baldus. Dideli baldai neturėtų užstoti radiatorių – šiltas oras nuo jų turėtų sklisti netrukdomai.
Šildymo sezono pradžioje reikia kruopščiai patikrinti, ar radiatoriuose neliko oro. Jį būtina išleisti per tam skirtus ventilius, mat dėl šildymo sistemoje esančio nors ir nedidelio oro kiekio ne visi radiatoriai šils vienodai. Patartina už radiatoriaus esantį sienos plotą papildomai uždengti šilumą atspindinčia plėvele ar specialios izoliacinės medžiagos lakštu, nukreipiančiu šilumą į kambarį, taip patalpoje taps šilčiau.


Vėdinant patalpas tai derėtų daryti intensyviai, bet trumpą laiką. Taip iš patalpų pašalinami kvapai ir drėgmė, o kartu jos neatšąla tiek, kiek langus pravirus laikant ilgą laiką.
Saulės šiluma – nemokama, todėl saulėtomis šildymo sezono dienomis atitraukite užuolaidas ir žaliuzes.
Ekspertų vertinimu, paprastomis priemonėmis šilumos poreikius galima sumažinti iki 10 proc.

Taupus šilumos vartojimas – administratorių atsakomybė


Norint efektyviai vartoti energiją svarbu ne tik modernizuoti šildymo sistemas, bet ir tinkamai jas prižiūrėti. Periodiškai turėtų būti plaunami šilumokaičiai, rūpinamasi šilumos izoliacijos, filtrų, siurblių ir kitų sistemos dalių būkle. Visa tai – pastatą administruojančios įmonės atsakomybė.


Svarbu nepamiršti, kad sutaupyti energiją leidžia tiek specialistams patikėtas šilumos sistemų modernizavimas, tiek kasdienių įpročių keitimas ir priemonės, kurių galime imtis kiekvienas.

 

Šis tekstas yra reklaminis

Scroll to top